Tak jaký byl Svojšický Podzim 2022?

Tak trochu deštivý, ale nakonec snad vydařený.

10.9.2022 přesně ve 13:00 zahájila pardubická skupina Country Colaps již 22. ročník festivalu Svojšický Podzim. Kapela byla letos posílená o Olinku Březinovou, která nastoupila do Country Colapsu během prázdnin a obohatila nás tak jak o vokál, tak i o housle.

Následovala skupina KoYoTi. Vlastně to vypadalo, že se na pódiu moc nezměnilo, protože z Colapsu hraje v KoYoTech nejen Majk a Drn, ale nově také právě zmiňovaná Olča. Ty doplnila rtyňská sekce kapely KoYoTi, lídr kapely Petr Kaněra, Pája Volf a Petr Ilchman. Během vystoupení se sice snesl na svojšický areál ohlušující déšť, ale ten naštěstí brzy pominul a kapela odehrála bez přerušení.

SP 2022 024

Následovala skupina Hudlaři. Kapela, která přijela do Svojšic z Brna a Svojšického podzimu se zúčastnila poprvé, si vystoupení zjevně užila a užili si ho i diváci. Dalším nováčkem na svojšickém pódiu byla středočeská skupina Grey Smoke. Ta obohatila Svojšický Podzim o sérii trap-swingových písniček. Naopak moderní country přivezl již podruhé do Svojšic Ladislav Rylich se skupinou Daniels.

Se zbrusu novou kapelou přijel po několika letech René Racek Matlášek. Již název kapely Racek a DRUHÁ KÁVA napovídá, že kapela přistupuje ke svým vystoupením s jistou nadsázkou. Diváci mohli slyšet Rackovy písničky z éry skupiny Marod, ale i některé nové skladby.

SP 2022 063

Následovala skupina RUMTORÁD - Libčice nad Vltavou. Nevím, jak hodně ve skutečnosti holdují rumu, ale pokud ano, tak na výkonu to nebylo znát. Z nedalekých Pardubic přijela skupina NAKOPR. Ti se Svojšického Podzimu zúčastnili poprvé, ale většina jejich členů tu již hrála v jiných sestavách. Příjemná folková muzika, která dala letošnímu ročníku svěží nádech.

Tradičním zástupcem trampských kapel je pardubický T-Qartet. Během jejich vystoupení se opět strhl pořádný déšť, ale naštěstí netrval dlouho a diváci se měli kam schovat. Kapela předvedla opravdu kvalitní výkon a jistě potěšila všechny milovníky tradiční trampské písničky.

SP 2022 101

Trochu strastiplnou cestu měla do Svojšic skupina B.P.T. Zlín. Nakonec však všichni dorazili do Svojšic v pořádku. Skupina ve Svojšicích sklidila již několik vavřínů a ani letos tomu nebylo jinak. Po několika letech přijela do Svojšic skupina Dřeváci ze Slaného. Ta potěšila diváky především vlastními country písničkami.

Třetím zástupcem tradiční trampské hudby a další již tradiční účastník Svojšického Podzimu byla skupina Chrapa – Chrudim. Jejich provedení písničky Vdovy z Cordoby bylo opravdu úchvatné, včetně tanečního vystoupení Tomáše Kláska.

Festival postupně vrcholil a ještě před vystoupením hosta letošního ročníku, brněnské skupiny Poutníci, stanula na pódiu skupina Camna z Litoměřic. Kapela se v minulém roce umístila na druhém místě a ani letos diváky nezklamala.

SP 2022 131

Po dvacáté hodině pak nastal čas pro vystoupení hosta Svojšického Podzimu 2022, legendární skupinu Poutníci Brno. Poutníci hrají již od roku 1970 a mnohokrát se zúčastnili i legendárních festivalů Svojšický Slunovrat. Od loňského roku hraje kapela v novém složení, kdy na banjo vystřídal  Petera Mečiara Petr Vošta, na mandolínu hraje Jan Máca, kytarista a zpěvák Jakub Bílý a služebně nejstarší Poutník Jiří Pola – Karas, kontrabasista a kapelník. Krom tradičních poutnických hitů mohli diváci ve Svojšicích slyšet i několik písniček z nové desky Poutníků a také poutavou exhibici Petra Vošty na banjo.

SP 2022 145

Poutníci si vysloužili i několik přídavků. Po jejich vystoupení již přišel čas na vyhlášení výsledků diváckého hlasování. Diváci svými hlasy nakonec rozhodli o následujícím pořadí kapel:

1. místo: B.P.T. - Zlín
2. místo: CAMNA - Litoměřice
3. místo: CHRPA – Chrudim

SP 2022 156

Svým slovem doprovázela celý festival osvědčená dvojice moderátorů Martin „Drn“ Nýdr a Radek Ujčík „Tučňák“. Tomu se sice ke konci již trochu motal jazyk a nohy, ale konec dobrý, všechno dobré. O zvuk se již tradičně perfektně postaral Lukáš Faltus - Ášek music.

Po finálovém vystoupení skupiny B.P.T. Zlín se většina návštěvníků přesunula do Hospůdky v areálu, kde pokračovala volná zábava a jamování především v režii skupiny Hudlaři a Country Colaps. Hrálo a tančilo se do pozdních nočních hodin.

SP 2022 169

Patrně předpověď nepříznivého počasí a trochu nejistá doba měla vliv na poněkud slabší diváckou návštěvnost, ale věříme, že se situace v budoucnu zlepší a příští rok se nás ve Svojšicích sejde více.

© Tomáš Majk Vyhnálek

I v letošním roce jsme trochu s obavami sledovali vývoj pandemie coronaviru, ale přesto jsme věřili, že 21.ročník Svojšického Podzimu se bude smět uskutečnit bez omezení. Stejně jako v minulosti, i letos jsme měli štěstí nejen na to, že jsme mohli festival bez obav uspořádat, ale i na počasí.

A tak 11. září úderem 13. hodiny mohla pořádající skupina Country Colaps - Pardubice zahájit festival Svojšický Podzim 2021. Po vztyčení festivalové vlajky a přivítání obou moderátorů Martina "Drna" Nýdra a Radka "Tučňáka" Ujčíka následovalo zhruba půlhodinové vystoupení této kapely, která je nedílně spjata se Svojšickým Podzimem od jeho založení.

Jako první soutěžní skupina vystoupilo DUO TORNÁDO ve třech - Malý Chlumec. Duo Tornádo: Marcela Plšková a Iveta Tornádo Eliášková doplněné o basistu Milana Čombeho Lhotského neúčinkovalo ve Svojšicích poprvé a přineslo divákům energicky zahrané trampské písničky se skvělým vokálem.

svojsicky podzim 2021 40

 

Festivalová a koncertní sezóna v roce 2020 byla ovlivněna pandemií koronaviru. Přesto jsme na rozdíl od jiných pořadatelů měli to štěstí a mohli uspořádat festival Svojšický Podzim prakticky v plném rozsahu.Štěstí jsme měli i v tom, že nám opět přálo počasí a bylo opravdu nádherně.

Dvacátý ročník festivalu zahájila také dvacetiletá skupina Country Colaps, která tak trochu společně s pořadateli oslavila na festivalu své 20. výročí. Dvacítka byla letos opravdu symbolická. V roce 2020 se na dvacátém ročníku Svojšického Podzimu sešlo před pódiem i dvacet pořadatelů.

sp20 001

Pomalu se stává tradicí, že na Svojšický Podzim se kamarádi sjíždí již v pátek podvečer a nebylo tomu jinak ani v pátek 13. září 2019. Příjemný pohodový jamm se u některých kamarádů protáhl až do ranních hodin.

Samotný festival začal, jak je již dlouhá léta zvykem, úderem 13. hodiny v sobotu 14.9.2019. Zahájila, jak jinak, pořádající kapela COUNTRY COLAPS - Pardubice. Protože Svojšický Podzim je již festivalem tradičním, tradiční jsou i moderátoři, kteří festival provázejí: Radek "Tučňák" Ujčík a Martin "Drn" Nýdr. Do třetice všeho tradičního se za mixážní pult posadil Lukáš Faltus - Ášek.

Ale dost již bylo tradic, pojďme zmínit i něco nového. Nové bylo občerstvení, o které se nám postaral kamarád Hezoun a ujal se toho skvěle.

Jako druhá kapela na pódiu stanula kapela KoYoTi ze Rtyně v Podkrkonoší kteří se dohromady scházejí jen poskrovnu a tak si vždycky své vystoupení řádně užijí. Nováčkem ve Svojšicích byla dámská kapela AJETO – Praha. Kapela složená ze tří zpěvaček a muzikantek předvedla velice pěkné, vokálově propracované vystoupení.

svojsicky podzim 2019 037

Následovala skupina CHVÍLE Hronov se směsicí českého irského folku. Další skupina podle názvu byla na Svojšickém Podzimu také nováčkem, ale není tomu tak úplně, protože její část jsme již ve Svojšicích vídali ve skupině Choroši. Skupina TRIOMAT vyměnila kytaristu z Chorošů za sympatickou basistku. Z jejich písniček nevyprchal příjemný humor Chorošů a přesto po hudební stránce neztratil Triomat originalitu.

Naprostou lavinou bylo vystoupení skupiny HŘÍCH a jejich zpěvačky Evičky Vlasákové. Hřích si přivezl velice silný fanklub, který byl ve svojšickém kulturním areálu k nepřehlédnutí.

svojsicky podzim 2019 095

Protože program Svojšického Podzimu 2019 poznamenala trochu marodka a absence některých přihlášených skupin, trochu jsme zaimprovizovali a na pódiu se objevila skupina RELAX Dobruška. Kamarádi, kteří se původně přijeli jen podívat, se nenechali dlouho přemlouvat, půjčili si nástroje a ukázali, co umí.

První ryze trampskou skupinou letošního Svojšického Podzimu byla skupina T-Qartet Pardubice. Následoval OTISK z Nového Rychnova a trampský blok uzavřela skupina CHRPA Chrudim.

svojsicky podzim 2019 142

Během vystoupení Chrpy padl na svojšický kulturní areál soumrak a přišel čas na vystoupení hosta Svojšického Podzimu 2019, skupinu COUNTRY LADIES. Pražská, ryze dámská skupina vznikla v r. 1978. Kapela hraje po celé naší republice i v zahraničí tradiční americké i české country, trampské písně i černošské spirituály.

Během jejich vystoupení se pečlivě sčítali divácké hlasy, které nakonec rozhodli o třech nejlepších skupinách:

  1. Otisk – Nový Rychnov
  2. Hřích – Vlkančice
  3. Chrpa – Chrudim

Po vyhlášení těch nejlepších a stažení festivalové vlajky následovala tradiční tečka Svojšického Podzimu  - country bál se skupinou Nawostro z Červených Peček. Byla to opravdu parádní zábava a kapela hrála do časných ranních hodin, za což jim patří veliký dík.

svojsicky podzim 2019 148

Poděkovat musíme i všem divákům a kamarádům kteří nám s festivalem pomáhají. Nezbývá než se těšit na ten příští, 20. ročník.

AHOJ

Za všechny pořadatele Tomáš "Majk" Vyhnálek

8.9.2018 proběhl již 18 ročník Svojšického Podzimu. Moderátorského mikrofonu se tentokrát ujali Radek "Tučňák" Ujčík a Monika "Mončičák" Špoláková. Ta letos zastoupila Drna, kterému nemoc nedovolila moderovat letošní festival. Jako tradičně program zahájila pořádající skupina Country Colaps.

Následovala skupina Františka Nedvěda mladšího HOT DOG BAND - Praha, která do Svojšic přivezla písničky legendárních Brontosaurů.

sp2018 08