15. ročník festivalu Svojšický Podzim připadl na 12.9.2015. Kamarádi a muzikanti se však do Svojšic začali sjíždět již v pátek a byl to velice příjemný večer. V hospůdce v areálu se hrálo a zpívalo do pozdních nočních hodin.

sp15 01

Sobotní ráno nás přivítalo do slunečného dne a tak se dala tušit slušná divácká účast. Kolem poledne se začali sjíždět muzikanti a i diváci pozvolna začali zaplňovat svojšický kulturní areál. Úderem 13. hodiny oba konferenciéři Martin "Drn" Nýdr a Radek "Tučňák" Ujčík zahájili Svojšický Podzim 2015. Po slavnostním vztyčení vlajky a krátkém úvodu přišel čas na první kapelu. Tentokrát nezahajoval pořádající Country Colaps, ale skupina Pivo zdarma z Kuřimi. Hned první účinkující dal znát, že kvalita letošních skupin bude opět na vysoké úrovni.

sp15 02

Jako druhá zahrála skupina Avízo z Jablonce nad Nisou. Avízo se zúčastnilo Svojšikého podzimu po druhé a mezi trampskými kapelami má před sebou určitě budoucnost.
Prvním bluegrassovým zástupcem byla jihlavská skupina Blueskop. Ani ona nepůsobí na scéně příliš dlouho, ale její muzikanty známe ze skupin Bez dobra a Fox.

sp15 03


Mezi nejmladší kapely, které letos ve Svojšicích zahrály, se řadí chrudimský T. KVARTET. Skupina, ač hraje teprve půl roku, patří průměrným věkem k těm zkušenějším. Vždyť se jedná o dva bývalé Chrpáky Miloše Kazdu a Jirku Svobodu, které doplnili další dva zkušení muzikanti Lenka Voříšková a Milan Charvát. Škoda, že repertoár se od Chrpy téměř nezměnil.

sp15 04


Již po několikáté se Svojšického Podzimu zúčastnila skupina Na eks z Prahy. Kapela se poslední dobou spíše hledá.
To trampská skupina T.O. Měsíční údolí z Ústí nad Orlicí předvedla bezvadný výkon, přestože zkušenosti na festivalových pódiích teprve sbírá. Je znát, že se jedná o rodinnou kapelu, její  podstatnou část tvoří rodina Havlova, která má blízko nejen k muzice, ale i trampingu a takových kapel se nám poslední dobou nedostává.

sp15 06

Skupina KoYoTi balancuje na hranici trampské a folkové muziky a vystoupení se vcelku vydařilo a měli jsme na něj velmi pozitivní ohlasy.
Duo TORNÁDO - dvojice šaramantních dam Iveta Eliášková a Marcela Plšková doplněná o kontrabasistu Milana Lhotského předvedla suverení výkon a zazpívala několik krásných trampských písniček.
Otisk z Nového Rychnova se zůčastnil svojšického festivalu také po několikáté a jejich vystoupení bylo opět úžasné. Především vokální projev Blanky Bartákové vezme člověka za srdíčko. Na kapele si dále cením výborný výběr repertoáru.

sp15 07

Letos jediným zástupcem čistě folkové muziky byla kapela, která nemůže na Svojšickém Podzimu chybět - skupina Naopak. Manžele Petru a Martina Zajíčkovy z Dobříše výborně doplňuje Martin Podešva z České Lípy. Na kapele je vidět, že je to baví a baví to i publikum.
Další rodinnou kapelou je několikanásobný držitel ocenění ze Svojšického Podzimu, ale také mnoha dalších festivalů, ostravská skupina Marod. Marod se nedávno vrátil z Mistrovství světa v interpretačním umění v USA, odkud si přivezl ocenění ze všech pěti disciplín, kterých se zúčastnil. To také předurčilo, jaký repertoár ve Svojšicích předvedou. Kromě trampské hudby a country jsme slyšeli jazz, scat, ele i gospel a uvidíme, čím nás do budoucna rodina Matláškova ještě překvapí.

sp15 08

Dalším několikanásobným vítězem ze Svojšického Podzimu je skupina The bluegrass friends. Skupina z Mladé Boleslavy, která hraje tradiční bluegrass takovým stylem, že to baví i posluchače, kteří nejsou zas takoví fanoušci bluegrasu.
Poslední soutěžní skupinou, ačkoliv ještě ne posledním účinkujícím, byla chrudimská Chrpa. Jak jsem již naznačil dříve, prošla poměrně zásadním přerodem. Původní členy (kapelníka Boba Josefa Kratochvíla a Tomáše Kláska) doplnil Bobův syn Kamil Kratochvíl a dále pak Kamil Dlouhý a Ota Červinka. Chrpa neztratila nic na své kvalitě, naopak hraje s větším elánem a chutí, a pořád patří k nejlepším trampským skupinám v našem kraji.

sp15 09

Téměř závěr festivalu patřil pořádající skupině Country Colaps. Skupina letos oslavila 15. výročí a tak jsme výjimečně festival nezahajovali, ale nechali jsme si své vystoupení na závěr. Škoda, že s námi nemohl být náš banjista Jeff, ale doufám, že si i tak naše vystoupení diváci vychutnali.
Jako bonbónek nakonec vystoupila vlastně také další rodinná kapela - STRÁNÍCI. Manželé Veronika a Luboš Stráníkovi patří již řadu let k těm nejlepším na naší folkové scéně. Jejich vystoupení bylo příjemným překvapením nejen pro většinu diváků, ale i pro spoustu muzikantů, protože většina z nás se ještě má pořád co učit. Výborný vokál, perfektní Lubošova kytara a výběr písniček především od bratů Ryvolů a dalších skvělých muzikantů, to všechno bylo skvělou tečkou za vydařeným festivalovým dnem.

sp15 11

Diváci svým hlasováním nakonec rozhodli o trojici nejlepších

  1. BLUEGRASS FRIENDS - Ml. Boleslav
  2. MAROD - Ostrava
  3. CHRPA - Chrudim

Dík patří nejen všem muzikantům, ale také Lukáši Faltusovi "Áškovi" za perfektní zvuk, o který se nám stará již řadu let. Oběma moderátorum Drnovi a Tučňákovi, kteří se postarali o bezvadnou atmosféru na jevišti, ale i výbornému počasí, které přilákalo poměrně hodně diváků.

Večer pak pokračoval v Hospůdce v areálu country bálem, kde se nám o bezvadnou zábavu až do brzkých ranních hodin postarala skupina Bolaso z Luže.

sp15 12

Černou kaňkou za jinak bezvadným festivalem byla událost, která dost poznamenala můj dobrý pocit z 15. ročníku Svojšického Podzimu. Během nočních hodin někdo vykradl několik stanů, karavanů a aut. Zloději se nezastavili před ničím a brali vše, co jim přišlo pod ruce. Kromě mobilů a peněz, foťáků a kamery, vzali bohužel také dvě kytary a počítač. Je velmi smutné, že se s podobnými událostmi na festivalech potkáváme čím dál častěji a o to je to bolestnější, když se to stane na festivalu našem.