Bluegrasová a country kapela Poutníci hraje na naší scéně již od roku 1970.

Za 52 let existence se v kapele vystřídala řada muzikantů, z nichž někteří patřili a patří mezi to nejlepší, co české country a bluegrass mohou nabídnout.

Největších úspěchů dosáhli v letech 1979–1991, kdy byl členem skupiny kytarista a zpěvák Zdeněk Kalina, bendžista, skladatel a zpěvák Robert Křesťan a  mandolinista Pavel Petržela. Dalšími výraznými osobnostmi Poutníků byli zakládající člen skupiny František Linhárek, hráč na banjo Luboš Malina, banjista Svaťa Kotas nebo Jan Máca – mandolína a housle. 

V letech 1982 a 1983 skupina vyhrála plzeňskou Portu.

Poutnici old

V roce 1987 kapele vychází první deska a o rok později se vydává na úplnou profesionální dráhu v sestavě: kapelník, kytara František Linhárek; banjo, zpěv Robert Křesťan; banjo, housle a saxofon Luboš Malina; kytara, zpěv Zdeněk Kalina; mandolína Jiří Plocek; kytara Mirek Hulán; kontrabas, zpěv Jiří Pola a konferenciér Josef Prudil. Tato sestava patřila v historii k těm slavnějším. Vydala pět CD, navštívila spoustu zemí Evropy a dostala dvakrát ocenění za nejlepší neamerické CD roku v USA (1989 a 1990 od organizace SPBGM). Kromě toho odehrála kapela stovky koncertů po tehdejším Československu.

Od loňského roku hraje kapela v novém složení, kdy na banjo vystřídal  Petera Mečiara Petr Vošta, na mandolínu hraje Jan Máca, kytarista a zpěvák Jakub Bílý a služebně nejstarší Poutník Jiří Pola – Karas, kontrabasista a kapelník.

Poutnici

Za dobu svého působení vydala kapela šestnáct CD nebo LP, odehrála víc než 4 600 koncertů, absolvovala přez 130 zahraničních zájezdů.

kantoriLegendární folková kapela Kantoři vznikla už v listopadu 1970 na Pedagogické fakultě v Hradci Králové a patří tak k nejdéle fungujícím skupinám na naší hudební scéně.

   Po úvodním krátkém hledání hudebního stylu si našla svoji originální parketu v oblasti osobitě upravených lidových písní. Ze začátku se věnovala pouze českým písničkám, ale poté, co se ve stopách Kantorů vydaly i další kapely, rozšířila svůj záběr o popěvky prakticky z celého světa. Dnes, kdy kapela hraje ve své čtvrté a nejdéle trvající sestavě, převažují v jejím repertoáru písně z oblasti tzv. keltského folku (Irsko, Skotsko, Bretaň), jimž sice dává svůj osobitý rukopis, ale zároveň přísně dbá na autentické vyznění léty prověřených tradicionálů. Uplatňuje při tom kromě spolupráce s předními českými textaři zejména perfektní vokály a svoji multiinstrumentálnost – každý z členů kapely ovládá několik hudebních nástrojů, včetně historických.

   Výsledkem je pak neutuchající zájem a úspěch u publika, a to nejen našeho. Kantoři už účinkovali v téměř dvaceti zemích, natočili spoustu rozhlasových a televizních pořadů, získali mnohá ocenění, včetně Zlaté Porty, a vydali 14 řadových alb na LP a CD, z nichž to poslední vyšlo u příležitosti 50. výročí kapely a má výmluvný název: Budem zpívat dál.

   Současné Kantory tvoří vedle kapelníka a zakladatele skupiny Jana Filipa o generaci mladší Martina Vejrová a Miloš Panchartek.

Kantori 2

LOKALKA 18 10 2019Hostem 20. ročníku Svojšického Podzimu bude hradecká skupina LOKÁLKA.

Lokálka vznikla ve stejném roce, kdy jsem se narodil, v roce 1974 a prakticky mně provázela celým mým dosavadním hudebním životem. O tom svědčí mé značně ohmatané zpěvníky Lokálky, ze kterých jsem se snažil interpretovat humorné písničky Ládi Straky a bavil tak své kamarády a posluchače.

Ve své tvorbě paroduje především různé písně z oblasti country music, popmusic a dalších žánrů. Kromě toho má i svoji vlastní původní tvorbu. Nedílnou součástí vystoupení Lokálky se staly také svérázné pohádky a vyprávění s průvodním slovem Václava Součka.

Mezi první výraznější úspěchy lze řadit čestné uznání na Portě 1978 v Olomouci, kde navíc ve finále autorské soutěže zazněla Strakova trampská písnička Blues vambereckého špekáčku. O rok později si Lokálka z Olomouce odvezla interpretační Portu a absolutní prvenství v hlasování diváků. V tomtéž roce kapela při zaměstnání absolvovala bez dvou stovku oficiálních vystoupení takříkajíc od Šumavy k Tatrám a na dlouhá léta se stala hosty nejvýznamnějších tuzemských festivalů trampské, folkové a country muziky. Kromě šesti „desek“  natočila na dvě desítky tzv. trvalek v hradeckém studiu Československého rozhlasu a přes dvě stovky živých rozhlasových nahrávek. Absolvovala i přes dvacet televizních vystoupení.

Po několika personálních obměnách se Lokálka v roce 1990 vrátila téměř k původnímu složení. Ladislav Straka – akustická kytara, zpěv; František Zapadlo – zpěv, taneční kreace; Ladislav Hübelbauer – baskytara, zpěv (zakládající členové); Jiří Gregora – klávesy (v Lokálce od roku 1975), Václav Souček - průvodní slovo (od roku 1977) a Přemysl Dolan – elektrická kytara, zpěv (od roku 2001).

13. června 2009 zemřel kapelník Ladislav Straka.

Lokalka 5582

V posledních letech kapela trochu omladila personál a v současné době hraje ve složení:

Ladislav Straka - kapelník a nehrající kapitán
Václav Souček - moderátor, zpěv
Ladislav Hübelbauer - baskytara, zpěv
František Zapadlo - zpěv, tanec
Přemysl Dolan - kytary, zpěv
Radek Novák - kytara, akordeon, zpěv
Petra Kolátorová "Kvasňa" - klávesy, zpěv

O zvuk se řadu let stará Vít Hříbal.

country ladies 1 Kapela Country Ladies z Prahy vznikla v r. 1978. Kapela hraje v tuzemsku po celé naší republice i v zahraničí. Převážně v Polsku, Rakousku, Německu, Itálii a Švýcarsku. Vyhrála také konkurs hraní v Japonsku z 50 country kapel.

Kapela natáčela v televizi Nova a televizi Šlágr. Má svoje CD a DVD.

Kapela vyhrála 1. místo z 12-ti kapel na festivalu Paracountry Hora Říp. V porotě byl angličan- houslista, který doprovází Lucii Bílou, kterému se kapela ohromě líbila.

Kapela hraje k poslechu i k tanci, americké i české country, trampské písně a černošské spirituály.

Kapela nabízí několik možných variant vystoupení, například hraní v klubech, vystoupení na oslavách, soukromých akcích, firemních večírcích, městských slavnostech, festivalech , atd.

Zakladatelkou, manažérkou a kapelnicí je Jitka Maroušková, která je odkojená vážnou hudbou. Už jako dítě skládala vážnou hudbu. Pak hrála tradiční jazz. Pro kapelu Country Ladies skládá písničky, jak texty tak i melodie. My dáváme život písním a ony nám na oplátku přinášejí do života něco důležitého – porozumění, lásku, konkrétní cíl a smysl.

country ladies 2 country ladies 3