kantoriLegendární folková kapela Kantoři vznikla už v listopadu 1970 na Pedagogické fakultě v Hradci Králové a patří tak k nejdéle fungujícím skupinám na naší hudební scéně.

   Po úvodním krátkém hledání hudebního stylu si našla svoji originální parketu v oblasti osobitě upravených lidových písní. Ze začátku se věnovala pouze českým písničkám, ale poté, co se ve stopách Kantorů vydaly i další kapely, rozšířila svůj záběr o popěvky prakticky z celého světa. Dnes, kdy kapela hraje ve své čtvrté a nejdéle trvající sestavě, převažují v jejím repertoáru písně z oblasti tzv. keltského folku (Irsko, Skotsko, Bretaň), jimž sice dává svůj osobitý rukopis, ale zároveň přísně dbá na autentické vyznění léty prověřených tradicionálů. Uplatňuje při tom kromě spolupráce s předními českými textaři zejména perfektní vokály a svoji multiinstrumentálnost – každý z členů kapely ovládá několik hudebních nástrojů, včetně historických.

   Výsledkem je pak neutuchající zájem a úspěch u publika, a to nejen našeho. Kantoři už účinkovali v téměř dvaceti zemích, natočili spoustu rozhlasových a televizních pořadů, získali mnohá ocenění, včetně Zlaté Porty, a vydali 14 řadových alb na LP a CD, z nichž to poslední vyšlo u příležitosti 50. výročí kapely a má výmluvný název: Budem zpívat dál.

   Současné Kantory tvoří vedle kapelníka a zakladatele skupiny Jana Filipa o generaci mladší Martina Vejrová a Miloš Panchartek.

Kantori 2