Řekni, kde ty lidi jsou..., říkal jsem si s trochou nadsázky, když jsem sestupoval z pódia po našem vystoupení, které zahájilo 12.9. SVOJŠICKÝ PODZIM 2009. Během něho jsem s  rozpačitými pocity sledoval, jak se jen zvolna zaplňuje nádherný přírodní amfiteátr ve Svojšicích a doufal, že se během odpoledne naplní alespoň jako v minulých letech.

Country Colaps - zahájení festivalu
Country Colaps - zahájení festivalu

Soutěžní část festivalu zahájili s pořadovým číslem 1. Gross country - Pardubice. Jejich vystoupení bylo dost rozpačité snad proto, že ač žádní mladíci, na podobném festivalu hráli poprvé. Po nich přišel na řadu pořádný  Fukanec z Nového Města nad Met. Dokázali, že neustrnuli na předchozích úspěších a udělali na folkové scéně další krok dál. Po nich následovali Šakali z Olomouce. Stejně jako loni, přes všechno hudební nadšení, značně pokulhávali ve vokálech. Je to škoda, protože tím trpí jejich docela pěkné písničky. Zcela opačně vyznělo vystoupení skupiny Nadarmo - Ostrava. Perfektní instrumentální i vokální provedení písniček, které mi připomnělo zlatou éru Nezmarů, nebo Žalmanova Spolu, bylo ozdobou odpoledního programu. Diváci to ocenili 2. místem.

Nadarmo - Ostrava
Nadarmo - Ostrava

Hodně nostalgicky a monotónně na mně působilo vystoupení Pražské skupiny Modrý Pondělí. Jedinou devizou této opětovně začínající kapely je zpěv Ivety Novákové. Dalším pražským zástupcem byla country skupina Na Eks. Ta je ve Svojšicích již pravidelným účastníkem a vždycky to stojí za to. Country a trempský repertoár v provedení této skupiny je pro mě vždycky velkým zážitkem a především děvčata dokážou neuvěřitelně vzít za srdíčko každého posluchače. Dalším zástupcem kapel, které tak trochu zahráli na trempskou strunu byla kapela Struna z Hronova. V soutěžní části nejpočetnější těleso je spíš zvyklé hrát po klubech a na tancovačkách, než na festivalech, ale zhostili se této role se ctí.

Kamion - Hronov
Kamion - Hronov

Během odpoledne se hlediště Svojšického kulturního areálu přeci jen alespoň trochu naplnilo a i počasí bylo příjemné, což navodilo příjemnou festivalovou atmosféru. Již po několikáté se Svojšického Podzimu zúčastnila skupina Kamion - Hronov. Pěkná country muzika, bohužel každý rok skoro stejný repertoár. Velice vyzrálé a profesionální bylo vystoupení skupiny Galerie z Kunčic pod Ondřejníkém. Bezvadné instrumentální i vokální provedení, výborný repertoár pro svojšické publikum, přineslo skupině 3. místo. Další z folkových zástupců byla skupina Více méně - Pardubice. Skupina sice hraje převzatý repertoár, ale perfektním hudebním provedením si právem získali hlasy většiny diváků a nakonec si ze Svojšického Podzimu odvezli 1. místo.

Více méně - Pardubice
Více méně - Pardubice

Tradičně perfektní trempskou písničku nám přednesla skupina Chrpa - Chrudim, která v letošním roce oslaví 35 let. Její vystoupení nesmí na svojšickém pódiu chybět, už proto, že skupina pamatuje začátky trempských a folkových festivalů ve Svojšicích. Závěr soutěžní části patřil dalšímu zástupci pražské country music. Skupina Mix 5 hraje moderní country a i když jsem se na jejich vystoupení těšil, nenaplnilo se zcela moje očekávání. Provedení bylo sice bezchybné, ale prostě nedosáhli na kvalitu třeba Línýho Dýzlu, který ve Svojšicích hrál v roce 2003.

Klíčenky - Chrudim
Klíčenky - Chrudim

Absolutním vrcholem Svojšického Podzimu 2009 bylo vystoupení skupiny Klíčenky pěveckého sboru Klíček, který působí při mateřské škole Svatopluka Čecha v Chrudimi. Známé folkové písničky a spirituály v provedení dvaceti pěti členného dětského sboru pod vedením paní ředitelky Ivy Malinové, byl opravdu silným zážitkem pro všechny účastníky Svojšického Podzimu 2009.
Během jejich vystoupení se sčítali hlasy diváků, které rozhodovali o konečných výsledcích. Po několika přídavcích Klíčenek těsně před 21. hodinou došlo na vyhlášení výsledků a předání cen pro tři nejlepší skupiny.

1. místo: VÍCE MÉNĚ - Pardubice
2. místo: NADARMO - Ostrava
3. místo: GALERIE - Kunčice pod Ondřejníkem

Festival slovem provázel Ota Kolář "Tíno" a o perfektní zvuk se tradičně postaral Lukáš Faltus "Ášek".

Na eks Praha - večerní countrybál
Na eks Praha - večerní countrybál

Po několika písničkách vítězné skupiny Více Méně a stažení festivalové vlajky se program přesunul do Hospůdky v areálu, kde začal country bál, na kterém hrála skupina Na Eks. Country bálu se tentokrát sice nezúčastnilo tolik lidí jako v minulých letech, ale i tak se večerní program vydařil a kapela končila až kolem třetí hodiny ráno. Zábava se však protáhla až do časných ranních hodin.

Kromě poměrně malé návštěvnosti diváků, kterých do Svojšic nakonec přijelo kolem 250, v nás nechala hořký pocit také jedna nepříjemná událost, kdy byly odcizeny věci dvěma z kamarádů, kteří nám pomáhali s pořadatelskou službou. Nevím, co k tomu dodat? Snad jen, že příští ročník bude lepší. Zaslouží si to jak účinkující, kteří stále hrají za pivo a za párek, tak diváci, kteří dají přednost podobné akci před lahváčem a televizí, tak i my, pořadatelé, kteří tomu věnujeme nespočet hodin a energie.

© Tomáš Majk Vyhnálek; foto: Ivan Konečný