Definitivní tečku za létem udělal ve Svojšicích 8. ročník festivalu Svojšický Podzim. Přesto, že byl krásný slunečný víkend, prudké ochlazení mnohé překvapilo nepřipravené.

COUNTRY COLAPS - Pardubice
COUNTRY COLAPS - Pardubice

Soutěžní přehlídku trempské a country hudby zahájil mimo soutěž  pořádající Country Colaps - Pardubice. Po trempské hymně Vlajce jsme zahráli pár písniček z našeho šuplíčku a pak už nechali prostor pro ostatní soutěžní skupiny.
S pořadovým číslem 1. zahájilo soutěž téměř folkrockové Pedro, které v letošním roce slaví 15. narozeniny a snad i proto řádně přitvrdilo. Následovali Šakali z Olomouce, kterým nechybělo hudební nadšení. Myslím si, že úspěchy mají teprve před sebou. Jako třetí vystoupil 3. z Podorlického kola Porty Fukanec - Nové Město nad Metují. Spíš folkový začátek pak završilo hudebně propracované vystoupení pražské skupiny Zlomky.

ZLOMKY - Praha
ZLOMKY - Praha

Úplně jiné vystoupení předvedla bluegrassová skupina z Kostelce nad Orlicí Bafix. Ačkoliv tato kapela hraje společně méně než rok, předvedla výkon hodný protřelých blugrassových profesionálů a publikum zaujala nejenom vystoupením na pódiu, ale také svou volnou produkcí v hospůdce. Následovala folková formace Jameki, která se na východočeských pódiích pohybuje už pěknou řádku let. Plzeňská skupina Frýda & Company překvapila i znalce naší folk a country scény. Příjemný hudební projev zpěvačky a hráčky na dobro Albíny Pethsové a celková sehranost kapely jim předurčují slibnou budoucnost. Následovala další plzeňská skupina Jolly Band. Stejně jako Frýda & Company také oni hráli folk s příchutí bluegrassu a to možná svádělo diváky ke srovnávání. Díky tomu se umístili obě kapely těsně pod bodovanými pozicemi.

FRÝDA & COMPANY - Plzeň
FRÝDA & COMPANY - Plzeň

Jako další stanul na svojšickém pódiu loňský vítěz Svojšického Podzimu -  pražská trempská skupina Na eks. Ta oproti loňsku vystoupila pouze ve čtyřčlenné sestavě a sólová harmonika mě tam trochu chyběla. Skupina Víceméně - Pardubice, jejíž polovina ještě v loňské roce tvořila polovinu Country Colapsu, zazpívala několik všeobecně známých písniček ve velice pěkných aranžích a v příjemném vokálním projevu. Tradičním účastníkem Svojšického Podzimu se už stala country skupina Kamion z Hronova. Jejich country písničky převážně z vlastní dílny potěšily hlavně tancechtivé posluchače.

VÍCEMÉNĚ - Pardubice
VÍCEMÉNĚ - Pardubice

I skupina Reserve za Ostravy a Bruntálu hrála ve Svojšicích už po několikáté. Ačkoliv nástrojové obsazení by předurčovalo tuto skupinu k bluegrassu, jedná se spíš o folk mírně šmrncnutý counry. Další folkovou formací byla pardubická skupina Balzamína. Její výkon nebyl tak přesvědčivý jako na Notování pod Vyšehradem nebo Podorlickém kole Porty, ale určitě zaujal velice příjemný hlas Ondry Podeszwy a sladěné vokály.

CHRPA - Chrudim
CHRPA - Chrudim

Jak postupně zacházelo slunce za obzor, docela slušně se ochlazovalo. V programu nám vznikla malá díra, kterou pohotově vyplnil moderátor letošního Svojšického Podzimu Ota Kolář přezdívaný Tíno. Sám se chopil kytary a přednesl několik tradičních trempských songů. Pak už přišla řada na poslední soutěžní skupinu, vítěze Svojšického Podzimu 2006, a držitele mnoha dalších ocenění, chrudimskou Chrpu. Ta dorazila rovnou z oslav 30ti let brněnské Ozvěny a dokázala, že opravdu patří mezi nejlepší trempské skupiny.

COP - Plzeň
COP - Plzeň

Krátce po dvacáté hodině přišla řada na letošního hosta, skupinu, která letos slaví také třicetileté výročí a patří mezi bluegrassovou špičku, COP - Plzeň. Přes poměrně velkou zimu, která panovala, se před pódiem shromáždilo snad všech přibližně 300 diváků a většina účinkujících.
Během více než hodinového vystoupení Copu probíhalo v zákulisí usilovné sčítání hlasů. Výsledky pak spolu s pořadateli vyhlásil starosta Svojšic Petr Jošt. Hlasování diváků bylo velmi vyrovnané a dopadlo následovně:

1. místo: BAFIX - Kostelec nad Orlicí
2. místo: CHRPA - Chrudim
3. místo: VÍCEMÉNĚ - Pardubice

    BAFIX - Kostelec nad Orlicí
    BAFIX - Kostelec nad Orlicí

    Po třech finálových písničkách vítězné skupiny Bafix a stažení festivalové vlajky pokračoval večer v Hospůdce v areálu countrybálem. O hudbu se postarala pardubická skupina Klapeto. Zábava pokračovala i po countrybále až do brzkých ranních hodin, o což se postarali převážně zdatní jedinci od Šakalů a Country Colapsu.

    Co víc si může pořadatel přát. Výkony všech účinkujících byly na vysoké úrovni. O perfektní ozvučení se už po několikáté postaral Ášek. Spolupráce s obcí Svojšice je příkladná a podmínky v nádherném přírodním amfiteátru jsou bez vady. Snad ještě trochu víc diváků....

    © Tomáš Majk Vyhnálek; foto: Ivan Konečný